а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кокета

мн. кокети
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 35128
Женска личност што се дотерува многу со цел да се допадне, да привлече внимание.
Англиски: coquette Француски: coquette
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК