а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кока

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Јужноамериканска тропска грмушка чии листови содржат кокаин.
Латински: Erythroxylon coca Англиски: coca Албански: koka
Употреба: Ботаника
2. кокаин
Англиски: cocaine Албански: kokainë
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи