а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кокарда

мн. кокарди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26831
Метална значка на службена шапка.
Англиски: cockade Француски: cocarde
Употреба: Воен термин
Примери:
полициска кокарда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК