а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кокал

мн. кокали
Вид збор: Именка, машки род
1. коска
Англиски: bone Албански: asht, kockë
Употреба: Дијалектен збор
2. глужд
Англиски: ankle Албански: nyjë, kyç
Употреба: Дијалектен збор
3. зглоб
Англиски: joint Албански: nyjë
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
1. кокале ср.
мн. кокалиња
дем.
2. кокалче ср.
мн. кокалчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи