а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кокаин

(едн.) кокаинот
Вид збор: Именка, машки род
1. Алкалоид што се добива од кока или по синтетички пат, силно наркотично средство кое во медицината се употребува за локална анестезија и за ублажување на болки.
Англиски: cocaine Албански: kokainë
Употреба: Медицина
2. Таква материја употребувана од наркомани како опојна дрога.
Англиски: cocaine Албански: kokainë
Употреба: Правда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи