а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коинцидира

коинцидираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Се случи, се случува истовремено, се совпадне, cе совпаѓа со нешто.
Англиски: coincide
Примери:
Епохата на Ками коинцидира со драматичноста на цивилизацијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи