а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коинциденција

мн. коинциденции
Вид збор: Именка, женски род
Случајно совпаѓање или поклопување, истовремено случување.
Англиски: coincidence
Примери:
Нивната средба беше чудна коинциденција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи