а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

козји

козја
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на коза, што е од коза.
Примери:
Козјо сирење.
Козјо млеко.
Козја брада.
2. За пат - многу тесен, тешко прооден.
Примери:
Козја патека.
Козја врвица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи