а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

козинав

козинави
Вид збор: Придавка
1. Што е изработен од козина.
Примери:
Козинава сакма.
Козинаво покровче.
Козинав шајак.
2. влакнест
Англиски: hairy
FlexiMac
 менување на македонски глаголи