а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

козинави

козинават
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Пушта влакна.
Англиски: shed hairs Албански: lëshon qime
2. (се козинави) Станува влакнест.
Албански: bëhet leshatak
FlexiMac
 менување на македонски глаголи