а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

козар

мн. козари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што ги чува, што ги пасе козите.
Англиски: goatherd
Употреба: Земјоделство
Примери:
Козарот ги пасе козите на планина.
Изведенки
1. козарка ж.
мн. козарки
2. козарче ср.
мн. козарчиња
дем.
3. козарски прид.
козарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи