а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кожичка

мн. кожички
Вид збор: Именка, среден род
1. Мала и / или тенка кожа.
Англиски: skin Албански: lëkurë
Употреба: Анатомија , Деминутив
Примери:
На некои места по кожичката му се оцртуваа жиличките.
2. Обвивка на внатрешните органи или празнини; тенка и нежна кожа воопшто.
Англиски: mucous membrane Албански: membranë
Употреба: Анатомија
Примери:
Си ја подгриза кожичката на усните.
3. кожа, кора
Англиски: skin Албански: lëkurë, kore
Употреба: Ботаника
Примери:
Пред варењето се лупи кожичката на портокалот.
4. Ткиво што личи на кожа, кожна мембрана.
Англиски: membrane Албански: membranë
Употреба: Биологија
Примери:
Жабата има кожичка меѓу прстите.
5. кајмак
Англиски: cream Албански: kajmak
Употреба: Гастрономија
Изрази
Кожичката ќе ти ја одерам - закана.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи