а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кодошлак

мн. кодошлаци
Вид збор: Именка, машки род
клевета, поткажување
Англиски: slander
Употреба: Архаизам
Примери:
Аман бре, што кажа, со вакви кодошлаци ли стана директор?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи