а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кодоши

кодошат; кодошел; кодошен
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 16825
1. клевети, поткажува
Англиски: slander Албански: përgojon, spiunon
Употреба: Разговорно
Примери:
Постојано ги кодошеше кај наставниците.
2. Посредува при женидба или мажачка.
Англиски: go between Албански: bën mësitni, ndërmjetëson
Употреба: Дијалектен збор , Разговорно
Изведенки
кодошење ср.
мн. кодошења
глаг. им.
Пример: Од кодошењата на комшиите не можевме глава да кренеме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК