а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кого

Види и: кој (зам.)
Вид збор: Заменка
Форма за предмет.
Англиски: whom
Примери:
Кого барате?
Се знае кај кого може да намине на вечера и каде спие кога врне дожд.
Не знае со кого си има работа!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи