а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ков

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Метал што се кова.
Албански: farkim
Примери:
Замижан на едното око ја проценува острината и ковот.
2. Карактер, начин на живот.
Англиски: sort Албански: lloj, karakter
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ти cи човек од стар ков.
3. Плочи и клинци за потковување коњи.
Англиски: horseshoe Албански: pllaka dhe gozhda për mbathje kuajsh
FlexiMac
 менување на македонски глаголи