а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кобра

мн. кобри
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15971
Змија отровница, долга до 2 метра, што живее во југоисточна Азија.
Латински: Naia tripudians Англиски: cobra
Употреба: Зоологија