а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кобник

мн. кобници
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што насетува, претчувствува несреќа.
Англиски: unlucky fellow Албански: ugurzi
2. Тој што донесува зло, несреќа.
Албански: ugurzi
Примери:
Луѓето тој кос го сметале за кобник.
Изведенки
кобница ж.
мн. кобници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи