а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коби

кобат
Вид збор: Глагол, несвршен
Насетува, навестува некакво зло, несреќа.
Англиски: sense
Примери:
Тишината на куќната самотија кобеше немир и неизвесност.
Ај не кобете, не потсетувајте, оти се спасивме од голема будалаштина.
Изведенки
кобење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи