а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кобила

мн. кобили
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6563
1. Женка на коњ.
Англиски: mare Албански: pelë
Употреба: Зоологија
Примери:
По падината галопираше брзонога кобила.
2. Груба, несмасна или вулгарна жена.
Изведенки
1. кобилка ж.
мн. кобилки
дем.
2. кобилче ср.
мн. кобилчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК