а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кобен

кобниот
Вид збор: Придавка
Што носи, што предизвикува зло, несреќа; што навестува несреќа, зло.
Англиски: fatal
Примери:
Кобни претчувства.
Кобен час.
Кобна вест.
Кобна судбина.
Изведенки
1. кобно прил.
Пример: Некаде кобно заутала утка.
2. кобност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи