а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кобел

мн. кобли
Вид збор: Именка, машки род
Дрвен сад со долгнавесто дно за чување вода, млеко, кајмак и др.
Примери:
Коблите се широки колку едно огниште.
Изведенки
кобле ср.
мн. коблиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи