а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коалиционен

коалициони
Вид збор: Придавка
Што се однеcува на коалиција.
Англиски: coalition
Употреба: Политика
Примери:
коалициони партнери
коалициона влада
FlexiMac
 менување на македонски глаголи