а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

книговезница

мн. книговезници
Вид збор: Именка, женски род
Работилница за подврзување книги.
Англиски: bookbindery
Примери:
обработувач на материјали во книговезница
FlexiMac
 менување на македонски глаголи