а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

книвче

мн. книвчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. книга, книшка
Англиски: booklet Албански: broshurë, librezë
Употреба: Деминутив
2. Мало парче хартија.
Англиски: paper Албански: copë letre
Употреба: Деминутив
Примери:
Од џебот истре се мало здиплено книвче.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи