а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кнез

мн. кнезови
Вид збор: Именка, машки род
1. Феудална наследна владетелска титула; владател на кнежевcтво.
Англиски: duke Албански: dukë, knaz, princ
2. Наследена благородничка титула на член од царското семејство.
Англиски: prince Албански: princ
3. Благородничка титула добиена според некакви заслуги.
Англиски: duke Албански: dukë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи