а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кнежевство

мн. кнежевства
Вид збор: Именка, среден род
Држава или област со која управува кнез.
Англиски: principality
Примери:
Државата беше поделена на повеќе кнежевства.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи