а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кнедла

мн. кнедли
Вид збор: Именка, женски род
Мало тркалезно парче од сварено или пржено тесто.
Англиски: dumpling Германски: Knödel
Употреба: Гастрономија
Изрази
Проголта, голта кнедла, кнедли - поднесе, поднесува некаква непријатност без приговор.
Ми (ти, му...) застане кнедла во грло - чувствувам некаква тешкотија, непријатност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи