а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кмиши

кмишат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 31813
Престојува некаде подолго време без работа, безделничи.
Англиски: waste time
Употреба: Разговорно
Примери:
Ќе кмиши овдека сѐ дури не тргне неговиот воз.