а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кмека

кмекаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Испушта тенок и пискав глас.
Албански: piskëllon
Употреба: Разговорно
Примери:
Не туку кмекај!
2. За коза - испушта глас „кме“.
Англиски: bleat Албански: mekon