а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клучка

мн. клучки
Вид збор: Именка, женски род
1. Јазол, начин на врзување.
Англиски: knot Албански: nyje
Примери:
Ортомата се врзува за некоја греда или гранка и на долниот крај се прави клучка.
Врзулецот од шалот правеше голема клучка токму под брадата.
2. Голема раскрсница на едно или на повеќе нивоа.
Англиски: loop, crossroad Албански: lak, qarkore
Употреба: Транспорт
Примери:
На клучката се врти лево.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи