а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клучен

клучни
Вид збор: Придавка
1. Што има најважно стратегиско значење.
Англиски: crucial
Примери:
клучен натпревар
клучна позиција
клучни проблеми
2. (Интернет пребарување), еден од зборовите кои се користат да се најдат соодветни страници
Англиски: key
Примери:
клучен збор
Изрази
(анат.) Клучна коска - вратна коска, коска што го поврзува 'рбетот со рамениот зглоб.
Изведенки
клучно прил.
клучното
Пример: клучно прашање
FlexiMac
 менување на македонски глаголи