а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клучар

мн. клучари
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што изработува клучеви.
Англиски: locksmith Албански: çelsbërës, çelsaxhi
2. Лице што ги држи, чува клучевите од нешто.
Англиски: key holder Албански: çelsaxhi, çelsambajtës
Примери:
Клучар на затвор.
Изведенки
клучарски прид.
клучарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи