а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клучалка

мн. клучалки
Вид збор: Именка, женски род
1. Отвор за клуч во брава.
Англиски: keyhole Албански: vrimë çelësi
Примери:
Се довлеков до вратата и ѕирнав низ клучалката.
Го стави увото на клучалката и - ништо не чу.
2. Брава; направа за заклучување.
Англиски: lock Албански: vegël për mbyllje
Примери:
Тој чу како штракна клучот во клучалката.
Се фати со раката за бакарната рачка од клучалката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи