а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клунест

клунестиот
Вид збор: Придавка
Што има форма на птичји клун, што личи на клун.
Англиски: hawkish
Примери:
клунест нос, клунести кораби
FlexiMac
 менување на македонски глаголи