а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клумне

клумнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Протресе сад иcполнет cо течност за да се измеша.
Англиски: shake Албански: tollovis, tund
Примери:
Шишето треба да се клумне неколкупати за да се раствори шеќерот.
2. Падне во вода.
Албански: bie në ujë
Примери:
Човек можеше од гранка, направо да клумне во реката.
Изведенки
1. клумнува несв.
клумнуваат
2. клумнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи