а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клумка

мн. клумкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Тресе, клати сад иcполнет cо течност за да cе измеша.
Англиски: shake Албански: tollovis, tund
Примери:
Го клумка шишето cо сок и става во чашите.
2. ниша, клати
Англиски: shake Албански: lëkund, tund
Примери:
Неговата глава клумкаше лево-десно.
Изведенки
клумкање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи