а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клукне

клукнува
Вид збор: Глагол, свршен
1. чукне, тропне
Англиски: knock Албански: qukat, trokas
Примери:
По полноќ клукна портата.
2. колвне
Англиски: pick Албански: çukis, qukat
Употреба: Деминутив
Примери:
Клукајдрвецот клукна неколкупати во кората од дрвото.
3. За змија - касне.
Англиски: bite Албански: kafshon
Примери:
Поскок го беше клукнал во планините.
Изведенки
1. клукнува несв.
клукнуваат
2. клукнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи