а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клукало

мн. клукала
Вид збор: Именка, среден род
Алка на порта (за чукање, за тропање).
Примери:
Еден дел од клукалото е прицврстен за вратата, а другиот дел е закачен за првиот со шарка, за да може да се подига и да удира по плоча прицврстена на вратата, или пак, по самата врата, притоа правејќи врева.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи