а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клуб

мн. клубови
Вид збор: Именка, машки род
1. Друштво, организација на луѓе здружени според професијата, политичката определеност, интересот кон некој спорт, видот на забава и cл.
Англиски: club Албански: klub
Примери:
фудбалски клуб
литературен клуб
2. Место, простории во кои се собираат луѓе од една организација.
Англиски: club Албански: klub
Примери:
клуб на писатели
клуб на пратеници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи