а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кло

Вид збор: Извик
Извик за имитирање на звукот што се слуша при голтање на течност или при истек на вода.
Примери:
Ќе ја дигне ракијата кло, кло, кло... па ќе се стркала пак на рогозината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи