а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клошар

мн. клошари
Вид збор: Именка, машки род
бездомник, скитник
Англиски: hobo
Примери:
Под мостот спиеше еден клошар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи