а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клоцне

клоцнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За животно - удри cо нога, cо копито.
Англиски: kick Албански: shqelmoj
Примери:
Кравата го клоцна котлето и го истури млекото.
2. За човек - удри со нога.
Англиски: kick Албански: shqelmoj
Примери:
Детето ја клоцна топката и таа падна во водата.
Изведенки
1. клоцнува несв.
клоцнуваат
2. клоцнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи