а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клоца

клоцаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. За животно - удира со нога, со копито.
Англиски: kick Албански: shkelmoj
Примери:
Овој коњ многу клоца.
Маската го клоцаше магарето со задните нозе.
2. За човек - удира, кошка со нога, удира со клоци.
Англиски: kick Албански: shkelmon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Растрчуваше низ шумата и клоцаше стари пенушки и гранки и не забележуваше дека зад него оди друг.
Детето го клоцаше камчето по патот.
3. (се клоца) За животно - се удираат cо нога, cо копито едно cо друго.
Англиски: kick Албански: shkelmohen
Примери:
Исплашени, коњите почнаа да cе клоцаат.
4. (се клоца) За човек - cе удираат cо нога еден cо друг.
Англиски: kick Албански: shkelmohet
Примери:
Децата се клоцаа меѓу себе.
Изведенки
клоцање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи