а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клоца

мн. клоци
Вид збор: Именка, женски род
Удар, кошкање со нога.
Англиски: kick
Примери:
Го кутна на земјата удирајќи го со клоци.
Му удри една клоца.
Изрази
Ми (ти, му ...) ги удри клоците - (грубо) избрка, отпушти, отфли некого од некаде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи