а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клопот

(едн.) клопотот
Вид збор: Именка, машки род
Звук (обично тап и едноличен) што се добива при удирање на еден предмет од друг, при работа на некои машини и сл.
Англиски: knocking
Примери:
Тој не се разбуди ни од клопотот на земјените садови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи