а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клопотарец

мн. клопотарци
Вид збор: Именка, машки род
Вид ѕвонец од лим со карактеристичен звук што му се врзува на добитокот околу вратот.
Англиски: cowbell
Примери:
Угичот на вратот носел голем клопотарец.
Изведенки
клопотарче ср.
мн. клопотарчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи