а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клопне

клопнат
Вид збор: Глагол, свршен
Удри, испушти клопот.
Англиски: bang
Примери:
Откако зад него клопна вратата, се огледа околу себе.
Изведенки
клопнува несв.
клопнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи