а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клопа

клопаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 48783
1. Удира, испушта клопот.
Англиски: knock Албански: trokas
Примери:
Чекмеџето клопаше од ударите.
2. Лакомо јаде, лапа.
Англиски: gulp Албански: glënjkë, gëlltis
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Јас и моите деца клопаме матеница.
Изведенки
клопање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи