а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

клопак

мн. клопаци
Вид збор: Именка, машки род
1. голем клопец
Албански: lëmsh
2. Тоа што има, што добива форма на клопак.
Албански: lëmsh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сѐ се вртело во огромен клопак од прав.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи